Kroppskontroll och rörelse – proprioception

Syftet med proprioceptiv träning är:

1. Öka sensorisk medvetenhet
2. Förbättra neuromuskulär responsivitet
3. Förbättra kontroll och lärande av rörelsemönster

Detta leder till förbättrad funktion, bättre samordning, balans och flexibilitet, vilket möjliggör snabbare reaktioner på förändringar i kroppsställning och rörelse, vilket reducerar risken för skada/återskada.

Proprioceptiv träning leder också till en ökning av mental fokus och självförtroende!

För valpar & unghundar

Fysisk utveckling är inte bara kroppens tillväxt utan det är också utvecklingen av hjärnan, utvecklingen av neurala vägar, kopplingar mellan hjärnceller. De utvecklas under påverkan av alla olika upplevelser en valpen har när den växer upp.
Genom att ge erfarenheter och utmaningar kan vi påverka valparnas utveckling. De olika utmaningarna kommer att påverka förbindelsen mellan ägare och valp (ha kul) och stimulera utvecklingen av neurala vägar och kroppsmedvetenhet. Din valp kommer få en kroppsmedvetenhet som gör att den har lättare att röra sig i balans och harmoni.
(Observera att det inte handlar om styrketräning.)

Du kan anmäla dig till en eller flera tillfällen, det kommer också komma nya datum för fortsatt träning på kroppskontroll.

Plats: Hundiagården
Pris: 300 kr (per tillfälle)
Datum och tid:
12 april kl 14.00
22 april kl 11.00
26 april kl 14.00

För vuxna hundar

Den här kursen är för vuxna hundar som ska utveckla sin kroppsmedvetenhet och proprioception. De kommer att göra olika övningar som gör dem säkrare på foten, ger dem mer kroppskontroll och bättre hållning genom styrka. En hund som blir säker på sin kropp får mindre problem i olika miljöer och sporter. Proprioception ökar hundens kroppsmedvetenhet.

Du kan anmäla dig till en eller flera tillfällen, det kommer också komma nya datum för fortsatt träning på kroppskontroll.

Plats: Hundiagården
Pris: 300 kr (per tillfälle)
Datum och tid:
12 april kl 16.00
22 april kl 13.00
26 april kl 14.00