KURS I ATT LÄSA HUND med David Selin

Kursens innehåll:

Språk, beteende och personlighet.
Språkutveckling och dialekter….
Metakommunikation
Beteendet skapar medvetande.
Mosaiksignaler
Observationsteknik (skenbart objektiv eller medvetet subjektivt).
Kognitiv bias.
Ideomotoriska rörelser.
Hunden är ingen ö.
Kynne, mentalitet, temperament, psyke, lynne, karaktär, sinnelag, läggning och personlighet.
Tillgänglighet, kamplust, temperament, skärpa, försvarslust, nervkonstitution, hårdhet och dådkraft.
Lämplighetstest, bedömning och beskrivning.
Skottreaktioner (rädsla, smärta eller irritation).
Funktionsutredning
Evolutionär funktion, fysisk reaktion eller individens känsla

Datum: 10-11/11
Tid: lör 10.00-17.00 och söndag 9.00-16.00

Pris 1600 kr
Fika ingår i priset!

Om David Selin

David har sedan 29 år jobbat heltid med hund. Först i fyra år med rådgivning och träning av ”problemhundar”, därefter ett avbrott för vidareutbildning på ca. två och ett halvt år. Sedan nitton år tillbaka så driver han en ”hundyrkesutbildning”, som förutom olika kurser också arrangerar konferenser kring ny hundforskning. Han har också innehaft tjänsten som hundhandläggare på Djurskyddsmyndigheten i samband med föreskriftprojektet för nya L 102. Tillsammans med sin fru bedriver han sedan år 2000 uppfödning av Canaan dog (Kennel Chanco). De hunddjur som funnits i hans liv och hem är allt från Amerikansk cocker spaniel till kanadensiska vargar.

 

Anmälan via hundiabutiken.se