Skip to content Skip to footer

Betalning

Betalning sker till

Swish 1232849008 eller BG: 5477-1878.
Skriv det ordernummer du hittar i din bokning som referens.

Inför kurstart

Här på Hundiagården använder vi belöningsbaserad hundträning. Ni kommer inte uppleva ryck och drag eller straff. Vi vill att både du och din hund ska må bra på våra kurser och tar stor hänsyn till hundens mående. Berätta gärna för oss före vi startar om din hund upplevt något jobbigt idag. Kanske veterinärbesök, eller ett hundmöte som inte gått bra. Då kan vi visa speciell hänsyn till det under kursen. Det ska vara roligt att vara hund. Och det ska vara roligt att lära hunden.

Förbered hunden och det du behöver ta med till hunden

• Rasta hunden innan kurs, men lagom. Den ska orka vara med på kurs.
För en del hundar innebär en långpromenad många intryck och en trött hund orkar inte. Andra behöver bli av med lite spring i benen. Du känner din hund bäst och förbereder så som du tycker blir bra.
• Kom gärna 10 minuter före kursstart så hunden får vänja sig vid miljön.
• Ta med gott godis, en ärtas storlek, eller mindre ändå till de små hundarna. Ta med gott om godis. Just på kurs går det ofta åt mer än man tror.
• Ta med en filt eller enklare bädd till hunden, vi behöver den i en del övningar och pauser.
• Ta med vattenskål så vi minskar smittorisken för eventuella sjukdomar.
• Använd gärna Y-sele på kurs. Selen är mest skonsam mot din hunds kropp. Fast halsband eller halvstryp som är inställt så det inte stryper är också OK.
• Vi tillåter inte stryphalsband här på Hundiagården. Men kontakta oss gärna för alternativ så hjälper vi dig prova ut vad som kan vara bra ersättning, vi har selar i butiken.
• Om du upplever att din hund känns stressad med andra hundar så har vi siktbarriärer. Vi kan också erbjuda några enskilda tillfällen före kursstart för tillvänjning vid att gå på kurs med flera hundar.

Förbered dig

•Ha på dig bra kläder. Vår, vinter och höst i Sverige är kalla. En del kurser är även utomhus.

• Det är bra om du hinner äta och varva ner före kursen. Att komma stressad till kurs kommer påverka din hund. Blir du sen till kursen ska du rasta av din hund och andas ut lite innan du hoppar med i undervisningen.
• Det finns kaffe och vatten inne i lokalen, det bjuder vi på, du tar det när du behöver, korta kurser har inga planerade raster. (Använd handsprit innan du börjar ta för dig, det står på bordet, så minskas smittorisken.) Ta gärna med frukt eller annat ätbart om kursen du ska gå håller på mer än en timme.
• Våga fråga! Har du frågor under kursens gång så är det bra om du ställer frågan då. Du är också välkommen att maila eller ringa om du vill fråga efteråt.


På kursen

När du kommer hit finns lika många träningsplatser som deltagare på kursen på tex valp eller vardagslydnadskurser. Välj en plats till dig och din hund. Ta fram lite godis och se om din hund vill smaka medans övriga kommer så alla kan komma in i lugn och ro. Säg till om din hund behöver siktbarriär så ordnar jag så det står framme till dig.
Vid tema träningar finns inga platser, vi samlas för information utan hund en kort stund.

En del kurser börjar utan hund. Du får information om det via mail, före kursstart.

Hundarna ska inte hälsa på andra hundar. En del hundar kan bli bekymrade av möten. Så vänta med hälsande tills vi känner varandra bättre och tills du frågat hundägaren om lov.

På kursen varvar vi teori och praktik. Vid en del tillfällen ska hundarna vila. Låt dem vila och koncentrera dig på att lyssna. Om du smygtränar under vilan kommer din hund vara mer trött och okoncentrerad när vi börjar praktisera igen.

Avbokning av kurs

Observera att din anmälan är bindande. I de flesta fall kan du dock ordna en ersättare (med den nivå av förkunskaper som kursen kräver, det står i kursbeskrivningen)
Vi följer konsumentköplagen, vår kursverksamhet är undantagen ångerrätten med hänvisning till Konsumentköplagen: Undantag från ångerrätten 11 § 2 kap. punkt 12.

Du kan kostnadsfritt avboka din plats upp till 14 dagar efter att du har fått bekräftelse via mail om din plats. Om du avbokar senast 20 dagar före kursstart återbetalas halva kursavgiften. Vid bokningar senare återbetalas ej kursavgift.
Ibland fakturerar vi först vid kursstart. Har du inte hunnit få faktura innan du avbokar får du faktura på det belopp som gäller vid tiden för avbokning. Ev. anmälningsavgift återbetalas ej vid avbokning.
Denna regel behöver vi ha för att inte behöva ställa in i sista minuten för andra kursdeltagare.

Försäkringar

Enligt lagen om tillsyn över hundar och katter (lag 2007:1150) råder strikt hundägaransvar vilket innebär att du är ansvarig för din hund även på våra kurser. Se över hundens försäkring och din hemförsäkring så den täcker skador om olyckan är framme. Genom ansvarsskyddet i hemförsäkringen kan du få hjälp att ersätta både sak- och personskador som din hund orsakar.

Företagets uppgifter
Hundiagården AB
Eriksbergsgatan 1
59145 Motala

Faktureringsadress:
Hundiagården AB
Nydalen 202
59199 Motala

Tel: 0764-160622
Email. info@hundia.se
Webbplatser: Hundiahundskola.se hundiabutiken.se hoopers.se IDhund.se
Orgnr. 559461-0395

Självklart tycker vi om kakor, eller hur?

Den här sidan använder sig av cookies för att hantera dina bokningar av kurser. Hoppas det är ok med dig.
En cookie är en kort textfil som lagras i din dator. Webbsidor använder cookies för att komma ihåg dig och spara val du har gjort.

Lagring av cookies
Om du inte vill tillåta lagring av cookies i din dator kan du stänga av den möjligheten i webbläsarens säkerhetsinställningar. Då lagras inga cookies i din dator och användning av session cookies eller tredjepartscookies upphör. Du kommer då dock inte kunna använda vissa funktioner på våra  webbplatser.

Många webbläsare har också funktioner för att surfa anonymt eller inkognito. Då slängs all information om din internetsurfning inklusive alla cookies när du stänger din webbläsare.